Karczma rycerska

 
Karczma Rycerska umiejscowiona jest w dawnych zamkowych spichlerzach przy centralnym punkcie zamku - dziedzińu, zwanym Pańskim. Tworzą ją cztery przechodnie sale: barowa, kominkowa, biesiadna i wykuta w skale, mała sala, zwana piwniczką.

Karczma na co dzień serwuje regionalne smakołyki jak: wyborny smalec ze skwarkami i cebulką, pasty serowe o róznych smakach, masło czosnkowe do wiejskiego chleba i in. Można tam również skosztować staropolskiego miodu pitnego czy doskonałego grzańca korzennego.

Karczma jest czynna codziennie w godzinach otwarcia zamku. Podczas wakcyjnych weekendów - w związku z dodatkową wieczorna ofertą (patrz: Kalendarz Imprez) - karczma jest czynna do godziny 23.00.

W Karczmie organizowane są  Biesiady Staropolskie na zamówienie firm, instytucji, osób indywidualnych itd., podczas których - obok niewątpliwych rozkoszy podniebienia - doznawanych dzieki potrawom w menu - odbywaja się pokazy rycerskie, wystepy artystyczne, koncerty i inne atrakcje dostosowane do oczekiwań zamawiającego.

Cztery sale Karczmy mieszczą około 70-80 osób (sala kominkowa - 20 miejsc, sala biesiadna - 40-50 miejsc, piwniczka - 10-15 miejsc) przy zachowaniu biesiadnego układu stołów. Inne rozwiązania np. szwedzki stół umozliwiają pomieszczenie większej grupy.

Na specjalne życzenie, bądź dla bardzo dużej grupy (nawet 300 osób),  organizowane są biesiady na dziedzińcu zamkowym, oświetlonym lampionami i pochodniami. W przypadku niepogody zamawiane są namioty rozkładane nad stołami biesiadników.

Turysta indywidualny może wziąć udział w Jurajskiej Biesiadzie Regionalnej, która odbywać się zwykle w okresie wakacyjnym. Podczas wieczoru uczestnicy skosztują regionalnych lub staropolskich potraw oraz zamkowych napitków, wybiorą się się na nocne zwiedzanie zamku z duchami i biorą udział w turnieju rycerskim. Kolacje umila muzyka na żywo - w zależności od konwencji wieczoru - celtycka, folklorystyczna, dawna lub biesiadna.

Wycieczki i grupy zorganizowane mogą zamówić obiad, bądź kolację w zamkowych wnętrzach lub zarezerwować palenisko i upiec kiełbaske na wesoło trzaskającym ogniu.