Gmina Ogrodzieniec zaprasza!


Serdecznie witam w samym sercu Jurajskiej Ziemi, którym niewątpliwie jest Gmina Ogrodzieniec. Po lewej stronie w "menu" przedstawiono wszystkie atrakcje warte odwiedzenia w Ogrodzieńcu.

Zamek     Gmina leży na granicy województwa śląskiego i małopolskiego,  niejednokrotnie nazywana jest  „Perłą Jury” a ostatnio jako laureatka prestiżowego konkursu organizowanego w województwie śląskim „Złotą Miejscowością Radia Katowice”.

    Wizytówką naszej Gminy jest niezwykły w skali Polski, piękny jurajski krajobraz, który tworzy bajkowy świat ostańców, malowniczych,  białych  form  skalnych,  górujących  nad  zielenią  bogatych  w runo lasów. Zamek Widok
Gmina  Ogrodzieniec to skarbnica cennych zabytków historii, z których największą perłą są  niewątpliwie ruiny XIVw. Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu w scenerii, którego odbywają się koncerty, festyny i biesiady, ale również nakręcona została ekranizacja Fredrowskiej „Zemsty” w reżyserii A.Wajdy. 
  
Zemsta Wajdy     Gmina Ogrodzieniec posiada liczne tereny do wypoczynku i rekreacji na łonie natury: do uprawiania wspinaczki skałkowej, wędkowania i myślistwa, ale także uprawiania jazdy konnej, narciarstwa biegowego, wyczynowej i rekreacyjnej jazdy rowerowej.  Tutaj również znajdują się jedne z najczystszych źródeł wód w Polsce – źródła rzeki Centuria, w okolicach której zobaczyć można najliczniejsze w Europie stanowisko warzuchy polskiej – endemit. Teren gminy bogaty jest także w ciekawą florę i faunę z licznymi gatunkami chronionymi.
Wieża zamkowa
    Walory krajobrazowe i atrakcje turystyczne przyciągają każdego roku na teren Gminy rzesze turystów i ludzi spragnionych wypoczynku na łonie natury. Z tego względu wszelkie działania i dalszy rozwój gospodarczy Gmina  ukierunkowała na turystykę oraz  rozwój małej i średniej przedsiębiorczości spełniającej standardy ekologiczne.

    Gmina Ogrodzieniec oferuje turystom pewny i ciekawy  wypoczynek z niezapomnianymi wrażeniami natomiast potencjalnym inwestorom sukces gospodarczy.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszam do naszej Gminy. Jestem pewien, że jeżeli odwiedzicie ją chociaż raz wracać będzie tutaj niejednokrotnie.

Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec